ÚROKOVÁ SAZBA

 

Úroková sazba je cena, kterou platíme za zapůjčené peníze nebo naopak je to částka (výnos), kterou/který získámeza uložené nebo investované peníze.

V případě půjčky je úroková sazba daná předem na celé období úvěru (nebo fixace). Je vyjádřena v procentech za rok (ročně, p.a.) Pokud tedy máme úrokovou sazbu 2,5% p.a., znamená to, že každý měsíc zaplatíme ze zůstatku dlužné částky 1/12 z 2,5% úroku ( tedy 0,025/12=0,00208333% v každém měsíci)

V případě peněz které si spoříme, jsou dvě možnosti. Buď máme úrokovou sazbu garantovanou (např. spořící účty, termínované vklady nebo stavební spoření), tady je úrok předem daný. Nebo je úrok (výnos) předpokládaný (negarantovaný), kdy dopředu nevíme, jak se bude chovat trh a kolik bude naše investice vydělávat. Jedná se např. o podílové fondy.

Garantovaný úrok je vždy s menším rizikem, ale také s menším výnosem a zároveň špatnou likviditou. Takto investujeme (spoříme) pokud chceme peníze za krátkou dobu.

Negarantovaný úrok a investice s tím spojená, je s větším rizikem, také s předpokladem většího výnosu a dobrou likviditou. Toto řešení je pro všechny, kteří chtějí své peníze za dlouhou dobu např. v důchodu.